Struktura Luftwaffe


Zainspirowany poprzednimi tekstami naszych wielkich poetów (Elwooda, Doktora) i bajarzy (Schmeissera) postanowiłem napisać poniższy tekst. Nie będzie to jakieś wielkie dzieło ale mam nadzieje że niektórym wyjaśni lub rozjaśni wątpliwości związane z Luftwaffe.

Zacznijmy może najpierw od wyjaśnienia pojęcia Luftwaffe. Otóż słowo to oznacza nic innego jak siły powietrzne (dos. Broń powietrzna). Na początku wojny nazwa ta była kojarzona z groza i zniszczeniem, niestety jak historia pokazała z czasem wszechmocna Luftwaffe przeistoczyła się w Waffe do luftu :))

Dawno, dawno temu za siedmioma górami, za siedmioma morzami była sobie kraina zwana Germanią :)). W tej cudownym królestwie rządził pewien potężny czarodziej, nazywał się ZoZ........lololol (a właściwie w środowisku zwany był jako Szalony Adi ale dla potrzeb bajki zmieniłem żeby było bardziej kolorowo).

Pewnego dnia Adi stwierdził że będzie panował nad wszystkimi światami tych przebrzydłych troli, krasnoludów, i innych frajerów, więc zaczął czarować. Tak oto 26 lutego 1933 roku do życia powołana została Luftwaffe. Niedługo potem bo 15 marca 1935 roku, z chwilą ogłoszenia w Niemczech obowiązku powszechnej służby wojskowej. Luftwaffe wyodrębniona została jako samodzielny rodzaj broni.

Niemieckie Lotnictwo Wojskowe kierowane było przez Reichsluftfahrtministerium (Ministerstwo Lotnictwa Rzeszy), na którego czele stał Reichminister der Luftfahrt (Minister Lotnictwa Rzeszy). Lotnictwem wojskowym dowodził bezpośrednio Oberbefehlshaber der Luftwaffes (Naczelny Dowódca Lotnictwa Wojskowego). Prawie przez cały okres istnienia III Rzeszy (aż do kapitulacji Wechrmachtu 8 maja 1945 oku) obie te funkcje pełnił mianowany w 1940 roku pieszczotliwie nazwany przeze mnie niejaki „Pingwin” czy też „Klaun” Herman Goring z racji noszenia się w białym mundurze.

Podlegało mu Oberkommando der Luftwaffe (Naczelne Dowództwo Lotnictwa Wojskowego) podzielone na dziewięć Abteilungen (Odziały). Jednostki operacyjne podporządkowane były Luftflotten (Floty Powietrzne), których było na początku wojny cztery. W toku wojny utworzono Luftflotte 5 operującą w Norwegii, Finlandii i północnej Rosji, Luftflotte 6 w centralnej Rosji i Luftflotte Reich odpowiedzialną za jednostki myśliwskie wchodzące w skład formacji obrony Rzeszy oraz za znajdujące się tam odziały artylerii przeciwlotniczej. Obszar działania Luftflotte był terytorialnie na Luftgaue (obszary powietrzne). Jednostki wchodzące w skład Luftflotte tworzyć mogły Fligerkorps (Korpus Lotniczy) w sile 300 do 750 samolotów.

Jednostki latające zorganizowane były w sposób następujący:

Najmniejsza formacją taktyczna była w lotnictwie myśliwskim Rotte (para), a w innych rodzajach lotnictwa Kette (klucz) składający się z trzech samolotów. Dwie Rotten tworzyły Schwarm (rój) złożony z czterech samolotów. Trzy Ketten lub Rotten tworzyły następnie Staffel (eskadra). Staffel posiadała od 9 do 16 samolotów. NA jej czele stał Staffelkapitan (dowódca eskadry) najczęściej w randze porucznika (Oberleutnanta) lub kapitana (Hauptmanna).



Podstawową jednostką latającą była Gruppe (dywizjon) złożona w trzech, a wyjątkowo czterech Staffeln oraz ze Stab lub Stabsschwarm (Sztab lub Klucz Sztabowy) liczącego trzy albo cztery maszyny. Na czele Gruppenkommandeur (dowódca dywizjonu) w stopniu kapitana (Hauptmanna) lub majora (Majora).

W skład sztabu wchodził jeszcze adiutant, oficer techniczny i medyczny dywizjonu. Personel latający dywizjonu liczył średnio od 35 do 150 ludzi, a personel techniczny od 300 do 515 żołnierzy.

Największą jednostką latającą był Geschwader (pułk) składający się z trzech, czasami czterech Gruppen, a wyjątkowo nawet z pięciu. Całością dowodził stojący na czele Stab-u Geschwaderkommandore (dowódca pułku) w stopniu majora (Majora), podpułkownika (Oberstleutnanta) lub pułkownika (Obersta). W skład jego klucza sztabowego wchodził m.in. adiutant, oficer operacyjny, oficer wywiadu, oficer nawigacyjny, oficer techniczny oraz inni specjaliści w zależności od typu pułku.

Pułki podzielone były na Jagdgeschwader (JG) – pułk myśliwski, Kampfgeschwader (KG) – pułk bombowy, Zerstörergeschwader (ZG) – pułk niszczycielski, Nachtjagdgescwader (NJG) – pułk nocnych myśliwców, Sturzkampfgeschwader (St.G) – pułk bombowców nurkujących, Schlachtgeschwader (SG) – pułk szturmowy, Transportgescwader (TG) – pułk transportowy i Lehrgeschwader (LG) – pułk eksperymentalny zwany też instruktorskim. Jednostki rozpoznawcze zorganizowane były w samodzielne dywizjony Aufklärungsgruppen (dywizjony rozpoznawcze) oznaczane Aufkl.Gr.. Istniały również samodzielne dywizjony innych rodzajów lotnictwa np., Kampfgruppe 100 (KGr. 100).

Wszystkie samodzielne dywizjony nosiły oznaczenia złożone z cyfr arabskich np. KG 55, NJG 1, JGr. 106 czy Aufkl.Gr. 124.

Gruppen tworzące pułk nosiły cyfry rzymskie, np. I/KG lub II/JG 26.

Jednostki sztabowe oznaczano w sposób nastepujacy: Stab/JG 1 lub Stab/St. 2. Eskadry wchodzące w skład Gruppen nosiły cyfry arabskie, np. 6./JG 27 albo 1./KG 53.

Ok., to by było na tyle o strukturze niemieckich sil powietrznych podczas II wojny światowej. Ale żeby było jeszcze ciekawiej dorzucę tak na wszelki wypadek jeszcze stopnie wojskowe niemieckiego lotnictwa, a wiec:

Generalfeldmarschall – marszałek lotnictwa
Generaloberst – generał pułkownik
General der Flieger – generał lotnictwa
Generalalleutnant – generał porucznik
Generalmajor – generał major
Oberst – pułkownik
Oberstleutnant – podpułkownik
Major – major
Hauptmann – kapitan
Oberleutnant – porucznik
Leutnant – podporucznik
Oberfähnrich – starszy chorąży
Fähnrich - chorąży
Stabsfeldwebel – sierżant sztabowy
Oberfeldwebel – starszy sierżant
Feldwebel – sierżant
Unterfeldwebel – sierżant
Unteroffizer – plutonowy
Haupgefreiter – brak odpowiednika ale może być podszyszkownik :))
Obergefreiter – starszy kapral
Gefreiter – kapral
Flieger – szeregowy